Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Logo - Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
UDOSTĘPNIANIE DANYCH ZGROMADZONYCH W REJESTRACH PUBLICZNYCH, PROWADZONYCH PRZEZ STAROSTĘ BIŁGORAJSKIEGO - JAKO ORGANU SŁUŻBY GEODEZYJNEJ I KARTOGRAFICZNEJ
Data utworzenia
2021-01-28
Opis

Podmiotom publicznym albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji - w związku z obowiązkiem wynikającym z §3 ust. 3 oraz §5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym – zwanym dalej rozporządzeniem (Dz. U. 2018 poz. 29)

 

PODSTAWA PRAWNA UDOSTĘPNIENIA DANYCH:

  1. Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. 2020 poz. 346 z późn. zm);
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym – zwanym dalej rozporządzeniem (Dz. U. 2018 poz. 29);
  3. Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne
    (Dz. U. 2020 poz. 2052 z późn. zm.);

 

Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny (PZGiK) służy gospodarce narodowej, obronności państwa, ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, nauce, kulturze, ochronie przyrody i potrzebom obywateli.

PZGiK, składający się z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wojewódzkich zasobów geodezyjnych i kartograficznych oraz powiatowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych, stanowi własność Skarbu Państwa i jest gromadzony w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Gromadzenie i prowadzenie państwowego zasobu geodezyjnego
i kartograficznego oraz udostępnianie danych w zakresie zasobu powiatowego należy do Starosty.

 

Starosta Biłgorajski gromadzi, prowadzi i udostępnia m.in.: bazy danych (rejestry publiczne) - §5 rozporządzenia z dnia 5 września 2013 roku w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. 2013 poz. 1183):

  1. BDSOG – Baza Danych Szczegółowych Osnów Geodezyjnych;
  2. EGIB – Baza Danych Ewidencji Gruntów i Budynków;
  3. RCiWN – Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości;
  4. GESUT – Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu;
  5. BDOT500 – Baza Danych Obiektów Topograficznych, o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych,
    w skali 1:500;

UDOSTĘPNANIE DANYCH Z RJESTRÓW:

  1. Warunkiem bezwzględnym, aby dane z rejestru mogły zostać udostępnione - jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku, o którym mowa
    w §2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym.

 

Wniosek musi zawierać dane obligatoryjne (§2 ust. 2 rozporządzenia):

  • nazwę podmiotu ubiegającego się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze i adres jego siedziby;
  • nazwę podmiotu, do którego wniosek jest skierowany;
  • określenie rejestru, w którym są zgromadzone dane, które mają być udostępnione;
  • wskazanie zadania publicznego i podstawy prawnej jego realizacji przez podmiot ubiegający się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze, którego wykonanie wymaga udostępnienia tych danych;
  • oznaczenie zakresu żądanych danych i sposobu ich udostępniania;
  • wskazanie okresu udostępniania danych;
  • zobowiązanie podmiotu ubiegającego się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze do ich wykorzystania wyłącznie do realizacji zadania publicznego, o którym mowa wyżej;
  • oświadczenie o spełnianiu przez podmiot ubiegający się
    o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze warunków zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych niezbędnych do uzyskania dostępu do tych danych;
  • własnoręczny podpis albo kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej podmiot ubiegający się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze.

Wersja elektroniczna wzoru wniosku, zgodnie z §2 ust. 4 rozporządzenia, udostępniana jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra właściwego do spraw informatyzacji - https://mc.bip.gov.pl/dostep-do-informacji-publicznej-wnioski/wniosek-o-udostepnienie-danych-zgromadzonych-w-rejestrze-publicznym.html

W przypadku stwierdzenia braków we wniosku, organ wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

  1. Format oraz sposób udostępniania danych: dane udostępniane są formatach danych *swde, *GML, oraz w postaci baz FDB, format każdorazowo podlega uzgodnieniu z organem. Dane są przekazywane za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, z wykorzystaniem serwera FTP lub z wykorzystaniem sieciowych usług udostępniania.
  2. Dane zgromadzone w rejestrze udostępnia się na warunkach,
    w sposób, w zakresie i w terminie określonym w przepisach, na których podstawie jest prowadzony rejestr.
    W przypadku gdy przepisy, na których podstawie jest prowadzony rejestr, nie określają terminu udostępnienia danych, dane udostępnia się nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia wniosku o ich udostępnienie.
  3. Dane z rejestrów udostępniane są przez Wydział Geodezji
    i Gospodarki Nieruchomościami
    , Tadeusza Kościuszki 87, 23-400 Biłgoraj;
  4. Podmiot, któremu udostępniono dane zgromadzone w rejestrze, zabezpiecza otrzymane dane przed dostępem osób nieupoważnionych lub nieuprawnioną zmianą ich zawartości oraz przed ich wykorzystaniem niezgodnym z celem, dla którego zostały uzyskane.
  5. Podmiot, któremu udostępniono dane zgromadzone w rejestrze, odpowiada za bezpieczeństwo i integralność uzyskanych danych.
  6. Dane zgromadzone w rejestrze udostępnia kierownik jednostki organizacyjnej, w której jest prowadzony rejestr, lub osoba przez niego upoważniona.
  7. Ochrona danych - warunki dotyczące zabezpieczeń technicznych
    i organizacyjnych, jakie winny spełniać podmioty ubiegające się
    o uzyskanie dostępu do danych zgromadzonych w rejestrach publicznych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
    :
  • Podmiot ubiegający się o uzyskanie dostępu do danych zgromadzonych w rejestrach publicznych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (pzgik) na podstawie art. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne ( U. 2020 poz. 346 z późn. zm.) zobowiązany jest do zabezpieczenia otrzymanych danych przed ich utratą, dostępem osób nieupoważnionych lub nieuprawnioną zmianą ich zawartości oraz przed ich wykorzystaniem niezgodnym z celem, dla którego zostały uzyskane poprzez opracowanie i wdrożenie Polityki bezpieczeństwa oraz Systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji określonych Polskimi Normami:
  • PN-ISO/IEC 17779 – „Technika informatyczna – Techniki bezpieczeństwa – Praktyczne zasady zarządzania bezpieczeństwem informacji”,
  • PN-ISO/IEC 27001 – „Technika informatyczna – Techniki bezpieczeństwa – Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji – Wymagania”.
  • Wymagania oraz zasady postępowania określone
    w powyższych standardach odnoszą się w szczególności do systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania danych  udostępnionych z pzgik.
  • w przypadku realizacji wniosku o udostępnienie zbiorów danych pzgik zawierających informacje niejawne, podmiot ubiegający się o udostępnienie tych zbiorów, winien spełniać wymagania wynikające z przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. 2019 poz. 742 z późn. zm.).
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Baryła Inez
Dodano do BIP dnia: 2021-01-28 11:03:37