Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Logo - Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy
Data utworzenia
2016-06-17
Opis

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Wydział/Jednostka prowadząca

Wydział Komunikacji i Drogownictwa

Wymagane dokumenty

Wypełniony wniosek oraz:

dla pojazdów spoza UE:

  • odprawa celna lub w przypadku zakupu pojazdu w Polsce od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami - zapis na fakturze określający numer, datę i miejsce tej odprawy,

dla pojazdów pochodzących z UE:

  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy dla sam. osoba także czterokołowców i czterokołowców lekkich (lub dokument potwierdzającego brak takiego obowiązku) z Urzędu Celnego,

a ponadto:

  • dowód własności pojazdu,
  • jeżeli pojazd został nabyty w Polsce od przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami - kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopia KRS potwierdzająca prowadzenie przez zbywcę takiej działalności,
  • dowód rejestr. pojazdu (część I i II, jeśli taki wzór obowiązuje w kraju pochodzenia pojazdu), jeżeli był on zarejestrowany za granicą lub w przypadku pojazdów z krajów innych niż UE i EFTA inny dokument(y) wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu, tablice rejestr., jeśli pojazd był zarejestrowany za granicą lub oświadczenie o ich braku,
  • zaświadcz. o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane, lub w przypadku nowego samochodu osob. z silnikiem spalinowym, ciągnika roln., motocykla i motoroweru - wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpis decyzji zwalniającej go z homolog. potwierdzający, że w odniesieniu do poszczególnych typów pojazdów zostało wydane świadectwo homolog. typu pojazdu albo zwolnienie pojazdu z homolog. przez właściwy organ państwa członkowskiego UE,
  • dowód tożsamości - w przypadku osób fizycznych, a także zaświadcz. o wpisie do ewid. działalności gospod., jeżeli osoba prowadzi taką działalność,
  • aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON - w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
  • pełnomocnictwo - w przypadku działania przez przedstawiciela dla osoby załatwiającej sprawę,
  • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej,
  • dowód uiszczenia opłaty recyklingowej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów. (dla pojazdów zakupionych za granicą przed 01.01.2016r.)
  • oświadczenie sprzedającego o dacie sprowadzenia (dzień, miesiąc, rok) pojazdu używanego sprowadzonego  z kraju członkowskiego
    lub stosowna adnotacja na dokumencie własności (w przypadku kupna pojazdu od pośrednika w Polsce, wcześniej nie zarejestrowanego na terytorium RP)

Dla dokumentów sporządzonych w języku obcym wymaga się tłumaczeń przysięgłych - szczegóły w innych informacjach.

Miejsce złożenia dokumentów

Wydział Komunikacji, Oddział Stałej Rejestracji Pojazdów, ul. Kościuszki 94, parter - sala obsługi  8 i 9 (w Wydziale Komunikacji funkcjonuje system przywoławczy, do którego bilety wydawane są przed salą obsługi), tel. 084 688-20-41, 084 688-20-40, 084 688-20-39.

Istnieje możliwość rezerwacji wizyty na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Wydział Komunikacji.

Opłaty

U inkasenta (kasa przy wydziale Komunikacji), lub na konto Powiatu Biłgorajskiego - Bank Spółdzielczy, nr konta 84 96020007 0000 0039 2000 0029, uiszcza się opłatę (warunkiem uznania opłaty bądź przelewu jest prawidłowe opisanie na dokumencie płatniczym nr nadwozia (VIN)/podwozia lub ramy pojazdu, którego dotyczy opłata oraz podstawy opłaty, na którą każdorazowo składa się opłata komunikacyjna i opłata ewidencyjna - o jej wysokości zależnej od rodzaju pojazdu informuje stanowisko informacyjne).

W przypadkach, w których zachodzi konieczność złożenia pełnomocnictwa, należy dołączyć do niego opłatę skarbową w wysokości 17 zł płatną u inkasenta (kasa przy Wydziale Komunikacji), lub przelewem na konto Urzędu Miasta Biłgoraj, Wydziału Finansowego - PKO BP O/Biłgoraj 09 1020 5385 0000 9502 0004 2275. Z opłaty skarbowej są zwolnieni małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo. - Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r., poz. 1628).

Termin i sposób załatwienia

Rejestracja pojazdu następuje w drodze decyzji administracyjnej. Po złożeniu wniosku o rejestrację, zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni, zamawiając w tym czasie dowód rejestracyjny i kartę pojazdu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym momencie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu należy wymienić w tut. urzędzie na dowód rejestracyjny wraz z kartą pojazdu (jeżeli jest wymagana).

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz.1137 z późn.zm.) wraz z przepisami wykonawczymi.

Tryb odwoławczy

Od decyzji odmawiającej rejestracji pojazdu przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.

Inne informacje

Informujemy, iż z dniem 22 września 2009 r. zasadniczym zmianom uległy przepisy dotyczące systemu badań technicznych pojazdów - w tym w głównej mierze pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Na mocy obecnie obowiązujących przepisów, pojazd sprowadzony z innego kraju członkowskiego UE lub krajów EFTA, nie musi przed pierwszą rejestracją w Polsce przechodzić badania technicznego, o ile z dokumentów pojazdu przedstawionych do rejestracji wynika, że pojazd posiada aktualne badania techniczne wykonane w kraju pochodzenia. Jeśli jednak termin ten będzie dla danego pojazdu dłuższy niż przewidują to krajowe przepisy, to termin taki nie będzie uznany. Badań technicznych nie muszą też przechodzić pojazdy zarejestrowane w krajach UE i EFTA, na których typ wydano świadectwo homologacji zgodnie ze wspólnotową procedurą homologacji, a dla których od dnia pierwszej rejestracji za granicą nie upłynęło więcej niż:

  • 3 lata - w przypadku samochodów osobowych, motocykli, motorowerów i ciągników rolniczych;
  • 1 rok - w przypadku pozostałych pojazdów.

Wszelkie inne pojazdy niespełniające powyższych wymagań, w tym sprowadzone z krajów innych niż UE i EFTA, muszą zostać poddane przed pierwszą rejestracją w kraju badaniu technicznemu na Stacji Kontroli Pojazdów (SKP). Należy jednak zaznaczyć, iż niezależnie od konieczności poddania pojazdu badaniu technicznemu w celu ustalenia terminu następnego badania, czy też braku takiej konieczności zgodnie z zasadami opisanymi powyżej, pojazdy sprowadzone z zagranicy mogą podlegać obowiązkowi wykonania BADANIA DODATKOWEGO na SKP, mającego na celu ustalenie wszelkich danych technicznych niezbędnych do rejestracji w kraju, a nie zawartych w dokumentach pojazdu.

 

TŁUMACZENIA:

Dokumenty sporządzone w języku obcym (takie jak np. dowód rejestracyjny, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód własności, dokument dot. badań technicznych) należy zgodnie z §5 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (t.j. Dz.U.   z 2014 poz 1522) dołączyć do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Obowiązek ten nie dotyczy dowodów rejestracyjnych z krajów członkowskich UE i EFTA, posiadających dowody rejestracyjne wydane w postaci zharmonizowanej (dane w dowodzie rejestracyjnym umieszczane w zunifikowanych kodach analogicznych z aktualnie wydawanym wzorem dowodu rejestracyjnego w kraju).

 


Jednakże w sytuacji kiedy zakres danych podanych w takim dowodzie rejestracyjnym będzie wykraczał poza dane przewidziane w rubrykach stosowanych w krajowych dokumentach, Wydział Komunikacji może również wymagać tłumaczenia takiego dokumentu.

Czasowej rejestracji pojazdu sprowadzonego można dokonać warunkowo, pomimo braku dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub dowodu odprawy celnej pod warunkiem dostarczenia w/w dokumentu przed wydaniem stałego dowodu rejestracyjnego.

 

Podane informacje mają charakter ogólny i wynikają z przepisów prawa.

W jednostkowych przypadkach może być wymagane złożenie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień.

 

 

 

 

Załączniki
pdf pobrano: 836 razy
PDF pobrano: 415 razy
docx pobrano: 190 razy
PDF pobrano: 423 razy
PDF pobrano: 770 razy
Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Klucha Łukasz
Dodano do BIP dnia: 2016-06-08 10:56:18